PERSPEC✝IVA 18: 2019 nr 2 (35)

SŁOWO WSTĘPNE

Z dużym opóźnieniem oddajemy do rąk Czytelników kolejny numer naszego naukowego czasopisma „Perspectiva. Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne”. Powodów opóźnienia jest wiele. Można by je wymieniać i szukać w nich jakiegoś usprawiedliwienia. Mimo opóźnienia na końcu tego wstępu wpiszemy jednak datę odpowiadającą planowanemu wydaniu półrocznika.
Przed nami trudny czas. Koronawirus „szaleje” w świecie i w Europie. Próbuje rozgościć się w Polsce. Nie sposób o tej epidemiologicznej sytuacji nie myśleć. Widzimy, że wszystko zostało postawione na przysłowiowe „nogi”, jakkolwiek stwierdzamy, że świat „staje na głowie”.
Zdrowie ucieka przed chorobą, życie ludzkie zmaga się ze śmiercią, widmo kryzysu trawi gospodarkę, polityka precyzuje definicję dobra wspólnego, rodziny się konsolidują, ustanowione prawa w wielu miejscach się kompromitują, kultura odkrywa wartość religii, a człowiek gorliwiej woła do Boga.
Jawnym staje się głód pokoju w tej relacji człowieka do Boga i między poszczególnymi ludźmi w społecznościach. Co z tego wyniknie? Które węzły zostaną rozwiązane mocą Boga, a które rozwiązania człowiek przypisze sobie? To wszystko przed nami…
Szanownym Czytelnikom życzymy miłej lektury naszych artykułów. Wszystkich obejmujemy modlitwą i życzeniem „Zdrowia!” oraz „Pokoju!”.
Legnica, 8 grudnia 2019 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ARTYKUŁY

O. Grzegorz Adamus OFM
Mysterium paupertatis św. Franciszka w świetle tekstów Kajetana Essera

Ks. Tomasz Bunikowski
Maryja w polskiej pobożności ludowej na wybranych przykładach

Mateusz Czaiński
Troska o trwałość małżeństwa w prawie kanonicznym i polskim prawie rodzinnym

Pytanie o duszpasterską skuteczność – refleksja pastoralisty

Zbigniew Nowak
Nawrócenie jako religijna i psychologiczna przemiana człowieka

Андрій Підлубний
Генеза парафіяльної місії на початку ХХ століття у Греко – католицькій Церкві в Україні за навчанням Блаженного священомученика єпископа Григорія Хомишина

Ks. Przemysław Przyślak
Rola egzegezy historyczno-krytycznej w interpretowaniu słowa Bożego w oparciu o wybrane dokumenty Kościoła

Katarzyna Ryng
Przebaczenie w świetle Ewangelii Mateusza 18,15-35

Ks. Paweł Sajdutko
Św. Józef jako patron dobrej śmierci. Analiza ikonograficzna fresku pt. Śmierć św. Józefa w kościele pw. św. Józefa w Krzeszowie

Benedykt XV – papież wołający o pokój

Ks. Łukasz Świerniak
Założenia teologiczne księdza Jana Ronge

Ks. Leonard Wilczyński SDB
Przymioty duchowości św. Jana Bosko w świetle formularzy mszalnych

Franciszek Kwaśniak
Ks. dr Jan Podkopał – pierwszy dziekan legnicki po II wojnie światowej

Studium korespondencji administratury apostolskiej we Wrocławiu z ks. Francem Scholcem, proboszczem parafii pw. św. Bonifacego w Zgorzelicach

Joanna Lamparska
Imperium małych piekieł. Mroczna tajemnica obozu Gross-Rosen
Kraków 2019 ss. 320

Agnieszka Cubała
Miłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości
Warszawa 2019 ss. 464

Bożena Fabiani
Ocalić sztukę. Włochy podczas II wojny światowej
Warszawa 2019 ss. 352
(Adriana Merta-Staszczak)

Roger Moorhouse
Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi
Kraków 2019 ss. 464

Spis treści 209
Kacper Śledziński
Potop ’39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców
Kraków 2019 ss. 512

Theologie des Zusammenlebens: Christen und Muslime beginnen einen Weg
Bernd Jochen Hilberath, Mahmoud Abdallah (Hg.)
Ostfildern 2018 S. 290
(Ks. Joachim Nowak)