Antropologia biblijna w kontekście kulturowym

Ks. Jan Klinkowski
Legnica 2024

SKU: 19NP Kategorie: ,

Kim jest człowiek? Odpowiedź na to pytanie kształtowała dzieje ludzkości i wpływała na tworzące się systemy społeczne. W dziejach kultury różnie rozkładano akcenty antropologiczne, co sprawiało, że niektórym ludziom przypisywano niemalże atrybuty boskie (faraonowie, cesarze), a innym odmawiano człowieczeństwa (niewolników traktowano jak rzeczy). Z tradycji biblijnej dowiadujemy się, że „Bóg stworzył człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27). Medytacja nad obrazem Bożym w człowieku w kontekście kulturowym Mezopotamii i państw basenu Morza Śródziemnego jest próbą sięgnięcia do źródeł cywilizacji europejskiej i wezwaniem do aktualizacji we współczesnym świecie. Warto pamiętać, że błędy antropologiczne w cywilizacji europejskiej stały się przyczyną cierpień wielu ludzi (faszyzm, komunizm). Czas na refleksję, by nie popełnić nowych błędów.