Henryk Pobożny książę Śląska i Polski

Antoni Kazimierz Dudek, franciszkanin

Wydawca: Diecezjalne Centrum Edukacyjne

Legnica 2016

SKU: N30 Kategorie: , Tag:

Postać Henryka II Pobożnego inspiruje nadal. To, co się zdarzyło w 1241 r. pod Legnicą również nie przebrzmiało. Duch tego wydarzenia trwa i każe wszystko, co nowe budować na mocnych fundamentach zaistniałych faktów, dziejów ludzkich, wspomnień, pamiątek… Czyż żywotna
przeszłość nie kreśli piórem współczesności dnia jutrzejszego?
Tak się dzieje, bo prawdziwe dobra-wartości nie giną, nie stają się ulotnym prochem, nie są tylko ideą, która umyka z racji braku jej powtarzania. Te wartości wiążą wczorajszą decyzję z dzisiejszym wyborem. W nich bowiem zawsze była, jest i będzie mądra perspektywa. Dlatego ich twórczy zryw nadal będzie mobilizował i pchał wszystko do przodu.
Zwłaszcza pobożność stawia na baczność żywot każdego człowieka. W niej jest czysta rycerskość, ponieważ wzoruje się na cnocie jako sztuce czy metodzie zwyciężania. Rozświetla ona codzienne życie i wiedzie do wiecznego, do dziedzictwa chwały, gdzie czeka Zwycięzca – Jezus Chrystus.
Dzisiaj męczeńska śmierć Henryka II Pobożnego stała się świadectwem wiary i miłości podzielanym przez wielu ludzi. Orzeł piastowskiego patriotyzmu i umiłowania Kościoła katolickiego wzbił się wysoko i patrzy…, i widzi, co my, Rodacy, z otrzymanym skarbem – chrztu, polskości i powołania – czynimy.

Stan